Badacsonyi gyalogtúra (10 km)
Заполни маршрут на свой ГЛОНАС как файл ГПХTeljes táv: | 10 km |
---|
Össz. emelkedő: | 550 m |
---|---|
Össz. lejtő: | -550 m |
Magasság max.: | 433 m |
---|---|
Magasság min.: | 112 m |
Útvonal: Badacsonytomaj, Bazalttemplom – Köbölkút – egykori bazaltbánya – Bujdosók lépcsője – Ranolder-kereszt – Páholykő-kilátóhely - Kisfaludy-kilátó – Kőkapu - Klastrom-kút - Szent István-kápolna - Badacsonytomaj, Bazalttemplom
Ez a közepes nehézségű gyalogtúra a tanúhegyek királyát, a Badacsonyt fedezi fel annak összes látnivalójával és kilátópontjával együtt. Badacsonytomaj központjából indulunk, és szépen lassan, északról közelítjük meg a hegyet. Felérve a hegy lapos platójára, a Kuruc-körutat követjük, és szebbnél-szebb kilátópontoknál állunk meg. Megjárjuk a Bujdosók lépcsőjét, elidőzünk a Ranolder-keresztnél, felmászunk a Kisfaludy-kilátóba, és a Badacsony összes híres-nevezetes pontját érintjük, legyen az régi vagy új.
Útvonal
Túránkat Badacsonytomaj központjában, a Hősök terén kezdjük, a jellegzetes bazalttemplom elől. A tér déli oldalán lévő ivókútnál lehetőségünk van kulacsaink megtöltésére.
Szent Imre-templom (Bazalttemplom), Badacsonytomaj Európában mindössze két, bazaltból épült templomról tudunk, a badacsonytomaji az egyik. A kéttornyú neoromán templomban számos művész alkotását megcsodálhatjuk. A helyben kitermelt bazaltból épült templom Fábián Gáspár tervei alapján épült az 1930-as évek elején.
Északi irányba indulunk, a Fő utcán. Előttünk, az utca vonalában a Gulács hangsúlyos kúpja emelkedik. Hamarosan elhaladunk az utca jobb oldalán látható tájház, majd a polgármesteri hivatal épületei előtt. 200 méter múlva egy kőből emelt feszülethez érkezünk. Itt ágazik ki a Fő utcából balra a Petőfi Sándor utca, ezen folytatjuk tovább utunkat.
Több mint egy kilométer után Badacsonytomaj házait magunk mögött hagyva a Petőfi Sándor utca folytatását jelentő földúton haladunk tovább, jobb oldalunkon a Hármas-hegy présházai láthatóak. Elérkezünk egy földút kereszteződéshez, amelyen a K– (kék sáv) turistajelzés is halad; itt balra fordulunk. Közben megcsodálhatjuk a jobbra előttünk magasodó Gulácsot, illetve az előttünk a távolban elterülő Szent György-hegyet.
Az elkövetkező közel 2 km-en át a K– jelzést követjük. Elhaladunk a Nemesgulács településhez tartozó Köbölkút temetője mellett, és egy feszülethez érkezünk. Itt balra tartva, a K– jelzésen egy erősen emelkedő útszakaszon folytatjuk utunkat. Az úton felfelé haladva bal oldalunkon ismét feltűnik a Gulács, kicsit távolabb pedig a Tóti-hegy. A fák közül kiérve nyaralók és présházak között érkezünk egy kisebb útelágazáshoz. A kocsiút balra halad, mi azonban a K– jelzésen maradva jobbra tartunk, az erdőbe, előtte megtekinthetjük a köbölkúti Bányász-emlékművet. A kis gyalogösvény kissé kiszélesedik, majd egy hosszabb lépcsővel ellátott szakaszon haladunk felfelé. Elérkezünk ahhoz a ponthoz, ahol a P– jelzés csatlakozik hozzánk. Jobbra fordulva a következő 1,5 kilométeren át a P– jelzés mentén folytatjuk túránkat.
Az út első 1 kilométerén jelentősebb emelkedő nélkül, könnyű terepen haladunk. A fák között felfedezhetjük az egykori bazaltbánya épületeinek, létesítményeinek mára már kevéssé látható romjait. Bal oldalon több alkalommal is lehetőségünk nyílik belépni az egykori bányaudvarokba. A bazaltbányászat megszűnése óta a terület nagy részét a természet ugyan már visszahódította, a bányafalak azonban ma is lenyűgöző méreteikkel magasodnak fölénk. A turistaút jobb oldalán pedig több kilátópont is található, amelyről a Badacsonytól észak-nyugatra elterülő vidéket szemlélhetjük meg. Szép látványt nyújt innen a Szent György-hegy is, érdemes több fényképet készíteni róla.
Az egykori tördemici bánya bejáratát jelző információs táblát elhagyva utunk hamarosan jobbra fordul és a lépcsőkön kissé lejjebb jutunk, majd egy aszfaltozott úthoz érkezünk. Ezen balra, az emelkedő irányába fordulunk. Elhaladunk az egykori Rodostó turistaház mellett, és elérjük a Bujdosók lépcsőjét.
Bujdosók lépcsője Az 1936-ban épített, 464 fokból álló lépcsősor a Badacsony nyugati oldalában köti össze a Kuruc-körút elnevezésű turistautat az Országos Kék útvonalával. A lépcsősor mentén hatalmas bazalttornyok, törmeléklejtők, bazalttörmelékek kísérik utunkat. Az 1935-ös Rákóczi-emlékév alkalmából kapta nevét.
Innen ismét a K– jelzésen folytatjuk az utat felfelé a lépcsőn, jobbról és balról bazalttornyok, törmeléklejtők kísérik az utat. A lépcső több pihenőszintet is tartalmaz, amelyek a kuruc kor nevezetes személyeiről kapták nevüket. A 464 lépcsőfok leküzdése után megérkezünk a lépcsősor tetejére, ahol Czinka Panna pihenőhelyén megvárjuk, amíg a pulzusunk helyreáll, majd érdemes innen balra fordulva rövid kitérőt tenni a tördemici kilátóponthoz.
A kilátóponttól visszatérve egyenesen, ismét a K– jelzésen haladunk tovább, a hegy peremén. Az út során kialakított pihenő- és kilátópontokról csodálatos panoráma tárul a szemünk elé. Megérkezünk a Ranolder kereszthez, amely monumentalitásával nyűgöz le bennünket. A kereszttől egy rövid lépcsősor vezet le az egyik legszebb, lélegzetelállító panorámát nyújtó kilátóponthoz.
Ranolder kereszt A súlyos, faragott kőtömbökből épített feszületet 1857-ben állíttatta Ranolder János veszprémi püspök. A kereszt alatt néhány lépcső vezet a Harangozó-börc nevű sziklateraszra, ahonnan pazar kilátás nyílik. A hatalmas, fehér kőkereszt éjszaka kivilágítva jelzi a Badacsony déli ormát.
A keresztet elhagyva 200 méter megtétele után jutunk el a bazaltból épült Egry József kilátóhelyhez. A turistaút itt balra kanyarodik, mi a K– jelzést követve haladunk egy kellemes erdei szakaszon. Elérkezünk egy sziklás lépcsősorhoz, ahonnan már nincs messze a Hertelendy emlékmű és a Páholykő-kilátóhely. A Páholykőről belátjuk egész Badacsonytomajt és a Balaton öblét. A kilátóponttól lehetőségünk van kitérőt tenni a Rózsakőig, amely innen 500 méterre található. Ha hiszünk a kőhöz fűződő legendában, szerelmeseknek kötelező a kitérő!
A Páholykőtől a K– jelzésen haladunk tovább, felfelé a hely csúcsáig. 400 méter múlva, az erdőben az út és a nyiladékok kereszteződésénél lévő kis bazaltkunyhónál jobbra fordulunk a K– jelzéssel. Innen már csak 300 métert kell megtennünk, és elérkezünk a Balaton legmagasabb kilátójához, Kisfaludy-kilátóhoz. A 18 méter magas tornyot 2011-ben építették a régi kilátó helyére, a Badacsony 437 méter magas csúcsára.
Kisfaludy-kilátó A legmagasabb tanúhegy, a Badacsony 437 méter magas csúcsán áll a 18 méter magas kilátótorony, amelynek felső szintjéről rálátunk a Balatonra, valamint a Tapolcai-medence környező hegyeire.
A kilátótól visszafordulva ismét a K– jelzés vezet tovább bennünket. 400 méter múlva kis tábla jelzi a lehetőséget egy ismételten csodálatos panorámát nyújtó kilátóhely felé. Ne hagyjuk ki, mert páratlan látkép tárul a szemünk elé. A Tapolcai-medence összes tanúhegyét láthatjuk innen, alattunk pedig egy volt bányaudvart rejt a mélység.
A kilátópontról visszatérve még a K– jelzésen haladva érjük el a Kőkaput, amely az út két oldalán magasodó bazalttornyokról kapta a nevét. Az úton leérve a jobbra kiágazó S– jelzésen folytatjuk tovább túránkat, és utunk hátralévő szakaszán már ezt a jelzést követjük.
A turistaút érinti a Klastrom-kutat, ahol megtölthetjük kulacsainkat. Itt alakították ki 2008-ban a II. János Pál pápa emlékhelyet is.
A turistaút innen már folyamatosan lejt, és hamarosan szélesebb kocsiúthoz érkezünk. Itt balra fordulva kis kitérőt tehetünk a 2014-ben, bazaltból épült Szent István-kápolnához.
Szent István király kápolna A 2014-ben felszentelt modern kápolna Badacsonytomaj felett, a Badacsony oldalában található, az egykori bányászlakások helyén. Az elbontott épületek bazaltköveiből épült a kápolna, a Kossuth-díjas festőművész, helyi lakos, Udvardi Erzsébet kezdeményezésére.
A kápolnától tovább folytatjuk utunkat a S– jelzésen, Badacsonytomaj felé. A keskeny gyalogösvény többször is keresztezi a hegyre haladó aszfaltozott utat. A kápolnától 600 métert teszünk meg a hegyről ereszkedve, mikor megérzünk Badacsonytomaj első házaihoz. A S– jelzésen maradva először a Nagykör útra, majd az Iskola utcába érkezünk, ez pedig a Római útra vezet bennünket. Itt balra fordulunk, és már meg is érkeztünk túránk kiinduló- és egyben végpontjába, a badacsonytomaji Hősök terére.