funiQ logo

This article is not available in русский. This is the венгерский version of the article.

Vigántpetend

Vigántpetend a Káli-medence Tájvédelmi Körzetben, a Bakonyt és a Balaton-felvidéket elválasztó Eger-patak völgyében található, a Balatontól 15 km-re.

A kis falu a Művészetek Völgye rendezvénysorozat egyik helyszíne, így számos kulturális programon vehetünk részt. Érdekesség, hogy itt van annak a Magtárstúdiónak az alkotóhelye, melynek fiatal művészei készítik a fesztivál kiadványait.

A faluban sétálva megcsodálhatjuk vallási emlékeit, így a több mint 250 éves katolikus templomot és a reformátusok által felállított haranglábat is. Érdekes helyi történetekkel ismerkedhetünk meg, ha ellátogatunk a Vajai-házba, amelyet egy régi parasztházból alakítottak ki és ma is több száz éves bútorok is berendezésének részét képezik. A Független Ökológiai Központban környezetvédelmi oktatásokon vehetünk részt. A falu környékét gyalog bebarangolva megismerkedhetünk a Káli-medence különleges földrajzával.

Túraajánlatok

Látnivalók

Az Esterházy család építtette a katolikus templomot 1757–60 között, késő barokk stílusban, Fellner Jakab tervei szerint. A vigánti evangélikus harangtorony a XVIII. század végén, szintén késő barokk stílusban épült. A faluban még eredeti állapotukban őriztek meg néhány népi építésű házat. A település nyaranta helyet ad a szomszédos Kapolcs központtal megrendezésre kerülő „Művészetek Völgye” rendezvénysorozatnak.

Története

A két középkori falu, Vigánt és Zalapetend 1938-ban egyesült. Vigánt a régebbi település, nevét már 1236-ban említette oklevél, míg Petend neve először 1333-ban jelent meg írásban. A veszprémi káptalan birtokai voltak, majd 1338-ban Vigánt K-i részét egytelkes nemesek kapták, ezért Nemesvigántként is emlegették. A  jobbágyok lakta Ny-i rész (Pórvigánt) később beolvadt a szintén jobbágyfalu Petendbe. A XVIII. században már Esterházy Károly volt a legnagyobb birtokos.